Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Bendra Baltijos balansavimo elektros rinka – svarbus žingsnis integruojantis į Europą
2015-02-03

Bendra Baltijos balansavimo elektros rinka – svarbus žingsnis integruojantis į Europą

Nuo 2015 metų pradžios Baltijos šalių elektros perdavimo sistemų operatoriai bendrai skaičiuoja Lietuvos, Latvijos ir Estijos energetikos sistemose susidarančius skirtumus tarp planuojamos ir faktiškai suvartojamos elektros energijos. Elektros gamybos ir vartojimo balanso palaikymas – viena svarbiausių elektros perdavimo sistemų operatorių funkcijų. Bendra Baltijos šalių balansavimo elektros rinka suteikia galimybę Lietuvai, Latvijai ir Estijai efektyviai ir mažesnėmis sąnaudomis nei iki šiol kompensuoti sistemose susidariusį elektros energijos perteklių arba trūkumą. 
 
Elektros sistemos balansavimas vyksta realiu laiku, perkant rinkoje balansavimo elektros energiją. Iki 2015 m. sausio 1 dienos kiekvienos šalies sistemos operatorius skirtumus tarp suplanuoto ir faktinio vartojamos elektros kiekio pirkdavo rinkoje atskirai. Dabar balansavimo energijos kaštai optimizuojami pirmiausiai sumuojant visų trijų energetikos sistemų skirtumus, vienos sistemos trūkumas kompensuojamas kitų sistemų, o bendras balansavimo elektros poreikis yra mažesnis. 
 
„Apsijungę į bendrą Baltijos balansavimo bloką ne tik efektyviau valdome elektros sistemos reguliavimo ir balansavimo kaštus, bet ir ruošiamės bendrai dirbti su kaimyninių sistemų operatoriais. Mūsų artimiausias tikslas – Baltijos šalių elektros energetikos sistemas balansuoti bendrai su Šiaurės šalimis. Tuo pačiu ruošiamės ir bendram Baltijos šalių energetikos sistemų valdymui, kurio prireiks visiškai integruojant Baltijos šalių elektros energetikos sistemas darbui kontinentinės Europos sistemoje“, – sakė „Litgrid“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Daivis Virbickas. 
 
Vidutinė elektros energijos kaina „Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos prekybos zonoje sausio 26-vasario 1 dienomis buvo 39,37 euro už megavatvalandę (Eur/MWh, 13,6 lito ct/kWh). Praėjusios savaitės vidutinė elektros kaina rinkoje buvo mažiausia nuo metų pradžios, o vidutinė sausio mėnesio elektros kaina rinkoje – mažiausia per pastaruosius 8 metus. 
 
Tarptautinių Latvijos–Estijos elektros jungčių pralaidumas sausio 26-vasario 1 dienomis vidutiniškai buvo išnaudojamas 97 proc., Lietuvos–Latvijos – 50 proc., Lietuvos–Baltarusijos – 24 proc. 
Aktuali informacija apie esamus ir planuojamus reikšmingus elektros perdavimo linijų ir gamybos blokų atjungimus skelbiama http://www.nordpoolspot.com/ skiltyje Urgent market messages (skubūs rinkos pranešimai).
 
Į viršų