Naujienos ir įvykiai

2018-03-12

Atėjęs pavasaris atnešė mažesnes kainas elektros rinkoje

Kovo 5 - 11  d. atslūgus dideliems šalčiams elektros kainos krito visose „NordPool“ biržos prekybos zonose, o  sistemos kaina, lyginant su praėjusia savaite, nukrito 11 proc.  Elektros kaina Lietuvoje sumažėjo net ketvirtadaliu ir siekė 45,2 EUR/MWh.  Didžiausia įtaką kainos kritimui visame regione turėjo sumažėjusi paklausa. Daugiausiai – dešimtadaliu, vartojimas sumažėjo Švedijoje, o Baltijos šalyse nukrito beveik 7 proc.
 
Lietuvoje importuota 79 proc. suvartotos elektros energijos, 27 proc. – iš Švedijos, 21 proc. - iš Latvijos, Estijos ir Suomijos, o 52 proc. elektros – iš trečiųjų šalių. Baltijos šalyse labiausiai gamyba krito Latvijoje ir Lietuvoje,  atitinkamai 30 proc. ir 22 proc., tuo tarpu padidėję šiluminių elektrinių gamybos pajėgumai Estijoje lėmė beveik penktadaliu išaugusią šalies generaciją, o bendra Baltijos šalių gamyba sumažėjo 4 proc. Lietuvoje hidroelektrinės gamino 26 proc. mažiau, o vėjo gamyba sumažėjo 3 proc. Tuo tarpu,  vyraujant mažesnėms kainoms pramonės įmonių šiluminių elektrinių gamyba išliko stabili. Lietuvos elektrinei sumažinus savo gamybą bendra šiluminių elektrinių gamyba Lietuvoje sumažėjo trečdaliu. 
 
Kovo 5 - 11 dienomis elektros srautui į Lietuvą tarptautinių Latvijos-Lietuvos jungčių pralaidumas vidutiniškai buvo išnaudojamas 26 proc., o Baltarusijos-Lietuvos – 81 proc. Tarptautinių Estijos-Latvijos elektros jungčių pralaidumas elektros srautui iš Estijos į Latviją vidutiniškai buvo išnaudojamas 57 proc. Elektros srautui Lenkijos kryptimi Lietuvos ir Lenkijos jungties pralaidumas buvo vidutiniškai išnaudojamas 48 proc., o Lietuvos kryptimi - 34 proc. „NordBalt“ pralaidumo išnaudojimas Lietuvos kryptimi siekė 60 proc., o Švedijos kryptimi 7 proc.
 
Į viršų