Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Energetikos sistema

Titulinis puslapis > Energetikos sistema > Sistemos valdymas > Sistemos ir operatyvinis valdymas

Sistemos ir operatyvinis valdymas

Patikima kontrolė užtikrina sklandų elektros energetikos sistemos darbą.
Elektros perdavimo sistemos operatorius (PSO) „Litgrid“ valdo šalies elektros energetikos sistemą. Ši veikla apima sistemos operatyvinį valdymą, operatyvinį energetikos sistemos darbo planavimą ir patikimo sistemos veikimo užtikrinimą.
Operatyvinis valdymas
 
Operatyvinis valdymas – tai šalies elektros perdavimo sistemos įrenginių valdymas ir darbo koordinavimas su kitų šalių elektros energetikos sistemų perdavimo tinklų operatoriais. Ištisą parą dirbantys dispečeriai profesionaliai valdo elektros sistemą ir atsako už tai, kad šalyje nenutrūktų elektros energijos perdavimas ir  elektros energija visada atitiktų kokybės reikalavimus.
Esame atsakingi už patikimą Lietuvos elektros sistemos perdavimo tinklo bei jungiamųjų linijų darbą. Realiu laiku, 24/7 rėžimu, valdome nacionalinį elektros energijos balansą bei teikiame kitas sistemines paslaugas, reikalingas saugiam, patikimam ir kokybiškam elektros sistemos darbui.
 
Operatyvinio valdymo uždaviniai:
- Lietuvos energetikos sistemos elektros energijos balanso kontrolė ir valdymas, sistemos veikimo patikimumo ir stabilumo kontrolė;
- saugus, efektyvus ir patikimas operatyvusis Lietuvos elektros perdavimo tinklo bei tarpsisteminių jungčių valdymas;
- visų Lietuvos elektros energetikos sektoriaus sričių, susijusių su elektros energijos gamyba, skirstymu ir tiekimu, operatyvinės valdymo veiklos koordinavimas;
- visų rūšių galios rezervų ir papildomų paslaugų kontrolė bei valdymas;
- nuolatinis Lietuvos energetikos sistemos darbo koordinavimas su kaimyninių šalių energetikos sistemomis;
- avarijų, sutrikimų prevencija ir jų likvidavimas.
 
Operatyvinis valdymas vykdomas naudojant moderniausias informacines technologijas ir sistemas. Dispečerinio valdymo sistema sudaryta iš atskirų viena su kita integruotų informacinių technologinių įrenginių ir sistemų skirtų:
- elektros energetikos sistemos duomenų surinkimui, kaupimui bei vertinimui;
- elektros įrenginių būklės ir elektros energijos parametrų stebėsenai, kontrolei bei valdymui;
- elektros energijos balanso kontrolei ir valdymui;
- elektros energetikos sistemos būsenos atvaizdavimui;
- elektros energetikos sistemos būklės vertinimui ir tinklo rėžimo parinkimui;
- elektros energetikos sistemos operatorių mokymui, treniravimui ir vertinimui;
 
Operatyvinį valdymą „Litgrid“ derina bendradarbiaudama su kitų sinchroniškai dirbančių elektros energetikos sistemų operatoriais ir Europos šalių perdavimo sistemų operatoriais. Artimiausias ir svarbiausias tikslas yra tinkamai pasirengti nuo 2025 metų Lietuvos elektros energetikos sistemos sinchroniniam darbui su Kontinentinės Europos elektros tinklais. Šiam tikslui pasiekti, glaudžiai bendradarbiaujant su ENTSO-E ir kaimyninių Europos sąjungos šalių perdavimo sistemų operatoriais, parengtos techninės, technologinės ir organizacinės priemonės bei suderinti šių priemonių įvykdymo terminai. Vykstant šiems pokyčiams labai svarbus dėmesys yra skiriamas sistemą valdančių operatorių-dispečerių pasiruošimui: reikės išmokti elektros energetikos sistemos dažnį valdyti, vadovaujantis Kontinentinės Europos elektros tinklų taisyklėmis. 2019 m. buvo suorganizuoti pirmieji mūsų dispečerių dažnio valdymo mokymai, kurie vyko Europos sąjungoje, sertifikuotoje mokymo įstaigoje.         
 
Operatyvinis planavimas
 
„Litgrid“ vykdo operatyvinį planavimą, kuris leidžią užtikrini reikiamą sistemos patikimumo lygį ir pasirengti sistemos valdymui realiame laike.
 
Operatyvinis planavimas apima šias funkcijas:
1. Elektros įrenginių atjungimų planavimą
2. Elektros energijos balanso sudarymą
3. Papildomų paslaugų planavimą ir užsakymą
4. Sistemos patikimumo įvertinimą
 
Operatyvinio planavimo funkcijos yra vykdomos visais planavimo etapais: metams, mėnesiui, savaitei, dienai, valandai.
 
Atnaujinta 2020-02-28
 
Į viršų