Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Elektros rinka ir plėtra

Titulinis puslapis > Elektros rinka ir plėtra > Pajėgumų mechanizmas

Pajėgumų mechanizmas

Norint išlaikyti patikimą elektros energetikos sistemos darbą ir tiekimo saugumą Lietuvoje po sinchronizacijos su Kontinentinės Europos Tinklais (toliau – KET) 2025 metais, reikia užtikrinti naujų pajėgumų teikimo šaltinių atsiradimą bei esamų tolimesnę veiklą ar plėtrą. 
Kodėl reikia pajėgumų mechanizmo?
Prognozuojama, jog iki 2025 m. elektros energijos pikinis poreikis Lietuvoje išaugs apie 8 proc. dėl šalies ekonominio augimo. Tuo tarpu generacija šalies viduje minėtu laikotarpiu gali sumažėti 38 proc. dėl technologiškai pasenusių, neekonomiškų įrenginių. Vis dėlto, elektros kainos rinkoje dažnai nesuteikia pakankamai paskatų investicijoms į pajėgumus teikiančius įrenginius.
 
Todėl nuo 2025 m. Lietuvoje atsiranda elektros energetikos sistemos (toliau – LEES) adekvatumo problema, kai prarastos apkrovos tikimybės (angl. LOLE) vertė išauga tarp 134-175 val./metus (t.y. tiek valandų per metus Lietuvoje gali sutrikti elektros energijos tiekimas vartotojams) 2025-2030 m. laikotarpyje. Tuo tarpu Europoje šios vertės norma svyruoja nuo 3 iki 8 valandų per metus (plačiau apie LEES adekvatumo vertinimą skaitykite čia).
 
Norint išlaikyti patikimą elektros energetikos sistemos darbą ir tiekimo saugumą Lietuvoje po sinchronizacijos su Kontinentinės Europos Tinklais (toliau – KET) 2025 metais, reikia užtikrinti naujų pajėgumų teikimo šaltinių atsiradimą bei esamų tolimesnę veiklą ar plėtrą. Todėl Lietuvoje planuojama įgyvendinti pajėgumų mechanizmą, pirmuosius pajėgumų tiekimo metus numatant 2025 m.
 
Kas yra pajėgumų mechanizmas?
Pajėgumų mechanizmas (toliau PM) – tai laikina priemonė skirta užtikrinti, kad atlyginant už parengtį teikti pajėgumus (pastatant naujus pajėgumus teikiančius įrenginius, skatinant esamų įrenginių tolimesnę veiklą bei reguliavimo apkrova paslaugų plėtrą), tokiu būdu bus pasiekiamas reikiamas galių kiekis elektros energijos tiekimo saugumui užtikrinti.
 
Pajėgumų mechanizmas:
- Skatina investicijas į naujus bei esamus elektros energijos gamybos pajėgumus.
- Suteikia galimybę elektros paklausą patenkinti ne tik jos gamyba, bet ir kaupimo sistemomis  (akumuliatorių ar baterijų sukauptos elektros energijos panaudojimu pagal poreikį) bei reguliavimu apkrova (elektros energijos vartotojams sumažinant elektros energijos paklausą).
 
Pagrindiniai pajėgumų mechanizmo principai:
 - Technologinis neutralumas. Pajėgumų aukcione galės dalyvauti ne tik elektros energijos gamybos, bet ir kaupimo bei reguliavimo apkrova įrenginiai. Taip pat pasiūlymus pajėgumų aukcione galės teikti ne tik esami, bet ir nauji pajėgumų teikimo įrenginiai, kuriuos iki pajėgumų pateikimo laikotarpio pradžios įrengtų pajėgumų aukciono laimėtojai.
- Tarpvalstybinis dalyvavimas. Pajėgumų mechanizme galės dalyvauti ir pajėgumų teikėjai iš kitų Europos Sąjungos (toliau – ES) valstybių narių, kurios elektros energetikos sistemos jungiamąja linija (ar linijomis) yra sujungtos su Lietuvos elektros energetikos sistema.
- Konkurencingumas. Šis mechanizmas turi derėti su ES elektros vidaus rinka, suteikti lygias konkurencines sąlygas skirtingų technologijų ir ES valstybių narių pajėgumų teikėjams bei neturi daryti įtakos rinkos kainų formavimuisi.
- Laikinumas. Ši priemonė yra taikoma iki kol elektros energijos rinka suteiks pakankamai paskatų investuoti į patikimai prieinamus ir konkurencingus pajėgumus.
 
Kokia yra PM sąsaja su nacionaliniais strateginiais tikslais?
Pajėgumų mechanizmo taikymas ypač svarbus įgyvendinant Lietuvos energetinės nepriklausomybės strategijoje numatytus tikslus, susijusius su vietinės elektros energijos gamybos skatinimu, elektros energijos gamybos iš atsinaujinančių energijos išteklių plėtra bei sklandžiu Lietuvos elektros energetikos sistemos sinchronizacijos su KET projekto įgyvendinimu.
 
Pajėgumų mechanizmai Europoje
Skirtingų tipų pajėgumų mechanizmai veikia ir kitose ES šalyse – Lenkijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Jungtinėje Karalystėje bei kitur, atsižvelgiant į kylančius iššūkius užtikrinti elektros energetikos sistemos saugumą. Pajėgumų mechanizmus ES šalyse narėse nuo 2019 metų reglamentuoja vidinės elektros energetikos rinkos Reglamentas 2019/943 (21 – 22 straipsniai).
 
Išsamią informaciją apie pajėgumų mechanizmo įgyvendinimą, teisinį reglamentavimą, Lietuvos elektros rinkos įgyvendinimo planą ir kt., galite rasti Energetikos ministerijos tinklalapyje, nuoroda:
 
 
 
 
 
Į viršų