Žemės savininkams

Litgrid > Žemės savininkams > Elektromagnetiniai laukai

Elektromagnetiniai laukai

Lietuvos elektros perdavimo tinklas veikia 50 hercų (Hz) dažniu. Tuo pačiu dažniu veikia ir visi į elektros tinklą jungiami buitiniai prietaisai, kuriuos naudojame kasdien – plaukų džiovintuvai, skalbimo mašinos, šaldytuvai, šviestuvai ir kt. Visi elektros įrenginiai, imtuvai ir prietaisai – nuo aukštos įtampos elektros linijų iki į elektros tinklą namuose įjungto televizoriaus – veikdami sukuria ir skleidžia tam tikro dydžio elektromagnetinius laukus.

Natūralūs ar žmogaus veiklos sukurti elektromagnetiniai laukai supa mus visur ir visada. Nors moksliškai neįrodyta, kad elektromagnetiniai laukai yra pavojingi žmogaus sveikatai, mūsų pareiga – informuoti gyventojus apie elektromagnetinių laukų, kurie susidaro šalia mūsų prižiūrimų aukštos įtampos elektros linijų buvimą.

Elektromagnetinių laukų parametrai gyvenamojoje aplinkoje griežtai normuojami

Elektromagnetinių laukų leidžiamos ribos nustatytos Lietuvos teisės aktuose. Lietuvoje galiojanti Higienos norma HN 104:2011 „Gyventojų sauga nuo elektros linijų sukuriamo elektromagnetinio lauko“ nustato 330 kV ir aukštesnės įtampos elektros oro linijoms ir joms priklausantiems įrenginiams, veikiantiems pramoniniu 50 Hz dažniu, taikomas elektromagnetinio lauko dedamųjų (elektros lauko stiprio ir magnetinio lauko stiprio) leistinas vertes gyvenamosios ir visuomeninės paskirties pastatų viduje bei jų aplinkoje. 110 kV aukštos įtampos linijoms ir žemesnės įtampos linijoms dėl mažų elektromagnetinių laukų dydžių ši Higienos norma netaikoma.

HN 104:2011 nustato, kad leistinas elektromagnetinio lauko stipris gyvenamojoje aplinkoje (t.y. už linijos apsaugos zonos ribų) yra 1 kilovoltas į metrą (kV/m), gyvenamosiose ir visuomeninėse patalpose – 0,5 kV/m, o leistinas magnetinio lauko stipris gyvenamojoje aplinkoje – 32 amperai į metrą (A/m), gyvenamosiose ir visuomeninėse patalpose – 16 A/m. Tai viena griežčiausių higienos normų visoje Europoje. Elektromagnetinių laukų vertės Lietuvoje yra 2,5–10 kartų griežtesnės nei rekomenduoja Europos Sąjungos institucijos.
 
Dokumentas Elektrinio lauko stipris Magnetinio lauko stipris
Lietuvos Higienos norma 104:2011, taikoma gyvenamosioms ir visuomeninėms patalpoms 0,5 kV/m 16 A/m
Lietuvos Higienos norma 104:2011, taikoma Gyvenamajai aplinkai  1 kV/m 32 A/m
Europos Sąjungos Rekomendacijos 1999/519/EC, taikomos gyvenamajai aplinkai 5 kV/m 80 A/m
 
Elektromagnetiniai laukai sparčiai mažėja žingsnis po žingsnio tolstant nuo elektros įrenginių

Elektromagnetinį lauką sudaro elektrinis ir magnetinis laukas. Jų stiprumas priklauso nuo to, kokio dydžio srovė teka elektros įrenginiais. Kuo srovė stipresnė, tuo didesnis elektromagnetinis laukas. Didžiausias elektromagnetinis laukas susidaro po aukštos įtampos elektros linija. Tačiau jo stiprumas sparčiai mažėja tolstant nuo elektros įrenginių.

Paėjus keliasdešimt metrų nuo aukštos įtampos elektros perdavimo linijos, elektromagnetinis laukas krenta iki nereikšmingų dydžių.
 
 
Lietuvoje atlikti elektromagnetinių laukų matavimai rodo, kad elektrinis laukas, atsitraukus nuo elektros linijos, yra 2–3 kartus mažesnis už leistiną normą, o magnetinis laukas – nuo 20 iki 100 kartų mažesnis už leistiną normą. Taigi, nutolus nuo linijos vos 30 metrų arba apie 50 žingsnių elektromagnetinis laukas nesiekia nustatytų leistinų normų.
 
Elektromagnetinių laukų matavimus gyventojų prašymu atlieka Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ taip pat nuolat tikrina elektromagnetinių laukų, susidarančių nuo aukštos įtampos elektros linijų, dydžius. Iki šiol elektromagnetiniai laukai neviršijo nustatytų normų. Elektros perdavimo tinklas eksploatuojamas  taip, kad elektromagnetiniai laukai nesiektų teisės aktuose apibrėžtų ribų.

Elektromagnetinio lauko poveikis žmonėms galimas tik nuo 330 kV įtampos elektros perdavimo linijų, jis didžiausias žemiausioje laidų įlinkio vietoje, po laidais, viduryje tarp atramų. Atlikti matavimai rodo, kad didžiausia galima elektros stiprio vertė šiose vietose yra apie 3–7 kV/m. Buvimo laikas šioje zonoje nereglamentuojamas, tačiau mes rekomenduojame po aukštos įtampos linija nebūti ilgiau kaip 5–8 val. per dieną.

Elektromagnetinį lauką daugiau ar mažiau skleidžia visi elektros prietaisai