Naujienos

2017-05-12

„LitPol Link“ – patikimas elektros kelias į Europą

2017 m. gegužės 12 d. pirmosios Lietuvos-Lenkijos elektros jungties keitiklių stotyje prie Alytaus lankėsi energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas ir Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas. Svečiai domėjosi kaip sekasi šiam sudėtingam ir garsiam elektros sistemos mazgui, kiek reikšmingas jis visos šalies elektros sistemai, ir kaip jo kaimynystę jaučia ir vertina vietiniai gyventojai.
 
„„LitPol Link“ jungtis vadinama mūsų vartais į Vakarų Europą ir šiandien tai yra svarbiausias elektros sistemos mazgas pietų Lietuvoje. Žvelgiant į praeitį, tai buvo pirmasis tiltas, sujungęs technologiškai visiškai skirtingas Baltijos šalių ir Vakarų Europos elektros infrastruktūras, ir atvėręs kelius į naują elektros energijos rinką. Žvelgiant į ateitį, būtent „LitPol Link“ jungtis taps mūsų pagrindiniu instrumentu sinchronizuojantis su žemynine Europa ir galutinai integruojantis į Europos elektros sistemą“, - sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas. 
 
Prieš įgyvendinant bet kurį infrastruktūros projektą pirmiausiai vyksta kruopštus planavimo ir pasiruošimo darbas. Srovės keitiklių stoties statybos užtruko 18 mėnesių, elektros perdavimo linija iki Lietuvos-Lenkijos sienos buvo pastatyta per 22 mėnesius. 
 
„Visą šį laikotarpį mūsų reiklūs ir dalykiški partneriai buvo ir yra Alytaus rajono savivaldybė ir jos įstaigos, taip pat Alytaus miesto ir rajono gyventojai, kurie gyvena ar dirba šiose apylinkėse. Kelio, kuris veda link stoties ir kuriuo naudojasi vietiniai gyventojai nuolatinės priežiūros ir sutvarkymo darbams investuota keliasdešimt tūkstančių eurų. Visi susitarimai su seniūnija ir savivaldybe bei „Litgrid“ įsipareigojimai dėl vietinio kelio priežiūros statybų laikotarpiu bei jas pabaigus buvo įvykdyti“, - sakė Daivis Virbickas, „Litgrid“ generalinis direktorius. 
 
„Natūralu, kad keliu kaip anksčiau, taip ir dabar naudojasi ir vietinių ūkininkų bei kitų įmonių naudojama sunkioji technika, todėl ypač svarbu, kad bendru turtu būtų atsakingai rūpinamasi. Vietiniai gyventojai ir seniūnas Visvaldas Dumbliauskas buvo ir yra itin reiklūs šeimininkai ir konstruktyvūs partneriai, dalykiškai bendradarbiaujantys drauge ieškant sprendimų“, - sakė D. Virbickas. 
 
Liepos mėnesį greta keitiklių stoties atsiras dar viena priemonė įrenginių garsui slopinti – speciali triukšmo izoliavimo siena. 
 
„Objekto techniniame projekte buvo suplanuotos specifinių įrenginių triukšmo mažinimo priemonės. Išmatuoti, kiek jos pakankamos buvo galima tik po to, kai jungtis pradėjo veikti, o maksimaliam triukšmo lygiui nustatyti turėjome sulaukti, kad jungtis būtų naudojama maksimalia galia. Šiuo metu rangovai projektuoja specialią sienelę, kuri iškils liepos mėnesį. Pastačius sieną, bus vėl matuojamas triukšmo lygis tais laikotarpiais, kai dirbs didžioji dalis stoties įrenginių. Jei bus bent mažiausia rizika, kad triukšmo lygis viršys leistinas normas, bus ieškoma papildomų sprendimų“, - patikino D. Virbickas.
 
„LitPol Link“ dirba įprastu režimu nuo 2016 metų pradžios ir yra ir viena patikimiausių jungčių Europoje. Per praėjusius metus „LitPol link“ buvo prieinama rinkai 96 proc. laiko. Keletą kartų per 2016 metus „LitPol Link“ jungtimi Lietuva ir Lenkija naudojosi sistemos patikimumui užtikrinti. „Litgrid“ naudojosi jungtimi kaip avariniu rezervu 145 valandas, Lenkijos sistemos operatoriui PSE „LitPol Link“ kaip rezervo prireikė iš viso 13 valandų. 
 
Šiandien „LitPol Link“ jungtis yra svarbiausias elektros sistemos mazgas pietų Lietuvoje, kur jungiasi Lietuvos-Lenkijos ir Lietuvos-Baltarusijos elektros sistemos. Iš Alytaus transformatorių pastotės driekiasi elektros linija iki Lietuvos elektrinės. Netoliese kyla naujosios linijos iki Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės atramos. Statoma 55 km ilgio 330 kV įtampos ir 1 000 MW galios oro linija sudarys sąlygas patikimiems elektros galių mainams tarp Lietuvos ir Lenkijos, leis efektyviau išnaudoti „LitPol Link“ jungtį po elektros sistemų sinchronizacijos.