Naujienos

2016-04-26

„Litgrid” vadovas Daivis Virbickas: kita stotelė - sinchronizacija

Vienu metu įgyvendinti du strateginiai valstybės projektai „NordBalt“ ir „LitPol Link“ neabejotinai buvo didžiausi iki tol „Litgrid“ tekę iššūkiai, nors šiandien aišku, kad jungtys buvo tik pasiruošimas dar didesniems darbams, sako Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid” vadovas Daivis Virbickas. Pasak jo, bendrovės dėmesys jau sutelktas į kitą ambicingą tikslą – elektros sistemos sinchronizaciją su Kontinentinės Europos tinklais. Svarbiausius per metus nuveiktus ir laukiančius darbus balandžio 27 dieną „Litgrid“ pristatys viešame veiklos ataskaitos renginyje.
 
„2015-ieji buvo vieni ambicingiausių metų per „Litgrid“ istoriją: užbaigėme didžiausius nuo nepriklausomybės atkūrimo elektros energetikos sektoriaus projektus - jungtis su Lenkija ir Švedija, mokėmės jas valdyti, tuo pat metu rekonstravome jau turimą elektros perdavimo tinklą ir rūpinomės kasdieniu patikimu elektros sistemos veikimu. Net ir tokiais intensyviais metais pasiekėme istorinių tinklo patikimumo rodiklių ir mažinome veiklos sąnaudas“, - sako Daivis Virbickas.
 
2015-aisiais „Litgrid“ uždirbo 3,8 mln. eurų grynojo pelno. Visuotinio akcininkų susirinkimo sprendimu bendrovė šiemet išmokės po 0,0091 eurų dividendų vienai akcijai. Teigiamus įmonės finansinius rezultatus labiausiai lėmė beveik ketvirtadaliu lyginant su praėjusiais metais sumažėjusios sąnaudos, leidusios metus baigti pelningai nepaisant iki kritiškai žemos ribos sumažinto elektros perdavimo tarifo.
 
Strateginių projektų „NordBalt“ ir „LitPol Link“ įgyvendinimui 2015-aisiais skirta didžioji dalis - 91 proc. visų „Litgrid“ investicijų. Prie investicijų į „LitPol Link“ prisidėjo ir Europos Sąjunga - projektui pernai skirti 27 mln. eurų iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės fondo (CEF).
 
Lietuvos elektros tinklus sujungti su Lenkija ir Švedija leido pirmą kartą Lietuvoje naudojama HVDC (aukštos įtampos nuolatinės srovės) technologija. Jungtims eksploatuoti prieš dvejus metus įkurta „Litgrid“ dukterinė įmonė - „Tinklo priežiūros centras“, vienijanti aukščiausio lygio šios srities specialistus Lietuvoje. Jau nuo 2015 metų pabaigos „Tinklo priežiūros centro“ specialistai eksploatavo jungtis kartu su rangovais, o baigus visus jungčių bandymus visiškai perėmė atsakomybę į savo rankas.
 
Elektros jungtys su Švedija ir Lenkija pavertė Lietuvą elektros srautų kryžkele - Lietuva tapo geriausiai su kaimyninėmis rinkomis integruota šalimi regione. Iki tol Baltijos šalių elektros sistemos neturėjo jungčių su Vakarų Europa ir buvo stipriai priklausomos nuo elektros importo iš trečiųjų šalių. Vis dėlto iki visiškos energetinės nepriklausomybės dar liko vienas žingsnis - Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacija su Kontinentinės Europos tinklais. Pasak D. Virbicko, būtent į sinchronizacijos tikslą šiuo metu sutelktos didžiausios bendrovės pastangos.
 
Šiuo metu Baltijos šalių elektros perdavimo tinklai veikia vienoje sinchroninėje zonoje su Rusija ir Baltarusija - vadinamoje IPS/UPS sistemoje. Vienos sinchroninės zonos dalyviai yra priklausomi vieni nuo kitų - vienos šalies tinklo darbas ir būklė veikia ir kitų šalių tinklus. 
 
„Siekiame pereiti į tą sinchroninę zoną, kurioje galioja aiškios taisyklės, visi dalyviai dalijasi vienodomis teisėmis ir pareigomis. „Litgrid“ specialistai jau nuo 2010-ųjų dalyvauja darbo grupėse, rengiančiose vieningas europietiškas tinklų valdymo taisykles, vadinamuosius tinklų kodeksus. Baltijos šalių elektros sistemoms pradėjus veikti sinchroniniu režimu su Kontinentinės Europos tinklais, jos bus valdomos pagal šiuos visai Europai bendrus principus“, - sako „Litgrid“ generalinis direktorius.
 
Pasiruošimo sinchronizacijai darbai startuoja šiemet nuo vidaus tinklo plėtros ir rekonstrukcijos projektų. Rekonstruojama Ignalinos atominės elektrinės transformatorių pastotė iki šiol buvo stipriai integruota su Baltarusijos energetikos sistema. Atnaujinus pastotę, ji bus aiškiau atsieta nuo Baltarusijos tinklo ir leis Lietuvos elektros sistemai dirbti lanksčiau. Nuosekliai pasirengti perėjimui iš vienos sinchroninės zonos į kitą būtinas ir Vilniaus mazgo - elektros perdavimo tinklo dalies aplink sostinę - stiprinimas. Tam prireiks nutiesti tris naujas elektros linijas ir rekonstruoti dvi transformatorių pastotes.
 
Artimiausiais metais vis daugiau investicijų pareikalaus elektros perdavimo tinklo rekonstrukcijos. Elektros perdavimo linijos, pastotės ir kiti įrenginiai dėvisi, daugiau nei pusė jų - senesni nei 35 metų. Per 2015 metus baigta rekonstruoti 15 transformatorių pastočių, nuoseklios rekonstrukcijos numatytos ir šiemet.
 
D. Virbicko teigimu, planuojant būsimus tinklo rekonstrukcijų ir plėtros darbus, bendrovės specialistai remsis ir patirtimi, įgyta per pastaruosius dvejus metus.
 
„Pastaraisiais metais turėjome nemažai iššūkių suvaldyti reto sudėtingumo ir atsakingumo projektus. Įgavę vertingų pamokų, peržiūrėjome visą bendrovės projektų valdymo procesą ir kiekviename jo etapų radome būdų dar labiau kilstelėti kokybės kartelę sau patiems ir darbus tinkle atliekantiems rangovams. Visiems kartu dirbantiems kasdien primename, kad aukštos įtampos elektros perdavimo tinklas - pavojinga infrastruktūra, kurioje negalimi kompromisai nei dėl darbų kokybės, nei dėl saugos“, - pasakoja „Litgrid“ vadovas.
 
„Litgrid“ diegiami patobulinimai projektų planavimui, techninių ir darbo projektų ekspertizei, techninės priežiūros užtikrinimo, darbų saugos reikalavimų standarto ir kontrolės priemonėms. 2015 metais „Litgrid“ atnaujino minimalius kvalifikacinius reikalavimus viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančioms įmonėms, rangos pirkimuose taip pat planuojama taikyti ekonominio naudingumo vertinimo kriterijus. Visų šių patobulinimų tikslas – didinti projektavimo ir rangos darbų kokybę bei užtikrinti tinkle dirbančių žmonių saugą. Pasak D. Virbicko, keldama kokybės kartelę bendrovės įgyvendinamuose projektuose, kartu su savo rangovais „Litgrid“ tikisi prisidėti ir prie viso energetikos statybų sektoriaus tobulėjimo.
 
Tarp technologinių ir projektų valdymo iššūkių, 2015 metais „Litgrid“ aktyviai palaikė ryšius su bendruomenėmis ir studentais, ėmėsi edukacinių ir socialinės atsakomybės projektų, dalijosi patirtimi tarptautinėse konferencijose. Per metus „Litgrid“ priėmė 25 besidominčiųjų ekskursijų grupes, kurias supažindino su šalies elektros energetikos sistema. Kartu su Lietuvos ornitologų draugija bendrovės specialistai stengėsi apsaugoti pro elektros linijas skrendančius paukščius. Per metus ant linijų sumontuota apie 6000 specialių žymeklių, leidžiančių paukščiams pastebėti laidus iš toli ir išvengti susidūrimo su jais. „Litgrid“ bendruomeniškumo pastangos įvertintos ir apdovanojimais - pernai ji tapo konkurso „Verslas atsakingai“ nugalėtoja, o Nacionaliniuose atsakingo verslo apdovanojimuose pripažinta bendruomeniškiausia įmone. 
 
Vieša „Litgrid“ veiklos ataskaita akcininkams ir visuomenei „Lietuva – regiono energetikos kompetencijų centras“ vyks balandžio 27 d., nuo 10 iki 13 val., Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, Arsenalo g. 3a, Vilniuje.