Naujienos

2016-08-23

„Litgrid” siekia efektyvinti atsinaujinančios energetikos valdymą

Per praėjusius metus 16 proc. šalyje pagamintos elektros energijos pagamino atsinaujinančius energijos išteklius (AEI) naudojantys elektros gamybos šaltiniai. Šie generatoriai įjungti į elektros sistemą prijungus juos prie aukštosios ar vidutinės įtampos elektros tinklų. AEI integracijos galimybių ribos priklauso ir nuo tinklo galimybių naujiems generatoriams prijungti, ir nuo galios rezervo prieinamumo, o jų gaminamos elektros supirkimo, administravimo, balansavimo, ir  kitų sisteminių paslaugų valdymas pasklidęs tarp įvairių atsakingų institucijų. Elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ įsitikinęs, kad modernus centralizuotas atsinaujinančios energetikos valdymas ne tik būtų efektyvesnis, bet ir kurtų daugiau naudos elektros vartotojams.
 
„Litgrid“ specialistai, pasitelkę konsultacijų bendrovės „Civitta“ analitikus, nagrinės efektyvesnio atsinaujinančios energetikos integravimo, valdymo ir naujų paslaugų rinkos dalyviams sukūrimo galimybes.
 
„Vėjas ir saulė yra nepatikimi, nors ir prognozuojami energijos ištekliai. Kita vertus, tuo metu, kai jų gausu, vėjo ir saulės elektra turi pirmumą patekti sistemą ir būti suvartoti. Pasaulyje jau kuris laikas ieškoma būdu efektyviai sukaupti, „palaikyti“ ir panaudoti elektrą tuo metu, kai jos reikia labiau. Suradus tinkamą modelį atsinaujinančių išteklių elektrai administruoti ir pasitelkę modernias energijos kaupyklas, leidžiančias lanksčiai naudoti sukauptą energiją, galėtume daug racionaliau išnaudoti turimas tinklo galimybes AEI integracijai ir užtikrintume, kad tai daroma mažiausiais resursais,“- sako Daivis Virbickas, „Litgrid“ generalinis direktorius.
 
Įvairiose Europos šalyse naudojami skirtingi atsinaujinančios energetikos valdymo modeliai. Ispanijoje visa iš AEI pagaminta elektra valdoma ir administruojama centralizuotai, taip sprendžiant ir jos balansavimo bei kitų modernių sisteminių paslaugų teikimo klausimus. Vokietijoje, kaip ir daugelyje kitų šalių naudojamos kelios AEI administravimo sistemos. Iki lapkričio vykdomos studijos tikslas – išanalizuoti skirtingus naudojamus modelius, įvertinti jų socialinį poveikį ir ekonominę naudą, numatyti galimybes ir rizikas einant vienu ar kitu keliu.
 
„Esu tikras, kad pasirinkus optimalų atsinaujinančios energetikos valdymo modelį ne tik sutaupysime lėšų vartotojams ir rinkos dalyviams. Tai leis optimizuoti AEI naudojančių generatorių administravimą, racionaliau valdyti turimus balansavimo išteklius, sukurti ir pasiūlyti naujų paslaugų, tokių, kaip lankstaus elektros balansavimo paslauga. Svarbiausias šios evoliucijos tikslas – kuo efektyvesnis atsinaujinančios energetikos išnaudojimas žmonių gyvenime,“- sako. D. Virbickas.