Naujienos

2015-03-03

„Litgrid“ ir Lietuvos ornitologų draugija imasi bendro paukščių apsaugos projekto

Elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid” ir Lietuvos ornitologų draugija pasirašė sutartį dėl bendro paukščių apsaugos projekto. Aukštos įtampos elektros linijos neretai tampa migruojančių arba perinčių paukščių žūties priežastimi. Siekiant sumažinti tokias grėsmes, bendradarbiaujant su mokslininkais ornitologais specialiais žymekliais bus žymimi elektros laidai, įrengiamos kitos paukščių  apsaugos priemonės, gaminami ir keliami inkilai paukščiams perėti.
 
„Dar praėjusiais metais Lietuvos ornitologų draugija mūsų prašymu atliko studiją, kurioje numatė aktualiausias paukščių apsaugos priemones ir jų migracijos vietoves netoli elektros linijų. Planuodami perdavimo tinklo rekonstrukcijos darbus, įtraukėme ir paukščių apsaugos priemones. Jos turės dvigubą naudą: apsaugos paukščius nuo elektros tinklų, o pačius elektros tinklus - nuo paukščių sukeliamų sutrikimų“,- sako Vidmantas Grušas, „Litgrid“ valdybos narys ir Perdavimo tinklo departamento direktorius.
 
Tam, kad praskrisdami migruojantys paukščiai pastebėtų elektros laidus, ant šių bus montuojami specialūs juos atbaidantys žymekliai – atšvaitai ir spiralės. Taip pažymėti planuojama daugiau nei 100 km aukštos įtampos elektros linijų. Žymekliai bus kabinami vietovėse, kur gausiai būriuojasi didieji ir mažiau judrūs paukščiai – gulbės, gervės, žąsys. Būtent šios paukščių rūšys dėl susidūrimo su elektros laidais nukenčia dažniausiai.
 
„Šiuolaikinio gyvenimo atributai – gamyklų kaminai, elektros linijos ir kiti dalykai, be kurių nebeįmanoma žmonių ūkinė veikla, deja, turi savo pasekmes. Svarbu, kad įmonės tai supranta ir atsakingai planuoja savo veiklą. Žymekliai padidina elektros laidų matomumą ir galimybes paukščiui pastebėti kliūtį, ją aplenkti ir išvengti susidūrimo su elektros laidais“, - sako Lietuvos ornitologų draugijos direktorius Liutauras Raudonikis.
 
Specialus dėmesys projekto metu bus skiriamas ant elektros laidų virš izoliatorių dažnai tupiančiam baltajam gandrui. Ant elektros linijų atramų bus montuojamos specialios „šakučių“ ir „lėkštučių“ tipo apsaugos. „Šakučių“ tipo apsaugos trukdo paukščiams tūpti ant atramų, taip nukreipdamos juos į saugesnes vietas. Izoliatorių girliandos viršuje montuojamos „lėkštučių“ tipo priemonės dalinai apsaugo girliandą ir laidą  nuo užteršimo paukščių išmatomis, tuo pačiu apsaugodamos paukščius nuo galimo elektros poveikio. Šios dvi priemonės taip pat didina ir elektros tinklo patikimumą.
 
Dar vienai saugomų paukščių rūšiai – pelėsakaliams bus pagaminta ir iškelta 500 inkilų. Jie bus montuojami ant gelžbetoninių atramų dažniausiose pelėsakalių perėjimo vietose ir bus ne tik patogūs priskristi, bet ir apsaugos pelėsakalių poras nuo kiaunių ir kitų plėšrūnų.
 
Projektas „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ yra Europos Sąjungos aplinkos finansinės programos „LIFE+“ dalis. 75 proc. projekto vertės finansuoja Europos Komisija ir Aplinkos ministerija, likusius 25 proc. - bendrovė „Litgrid“.
 
Išsami informacija apie projekto eigą skelbiama svetainėje www.birds-electrogrid.lt