Naujienos

2015-10-23

Lietuvos elektros sistema mini septyniasdešimtmetį

Lygiai prieš 70 metų, 1945-ųjų spalį pradėjo veikti Lietuvos elektros sistema. Elektros linijai sujungus Kaune ir Vilniuje veikusias elektrines buvo sinchronizuotas šių elektrinių generatorių darbas, o elektros gamybos ir suvartojimo balansą pradėjo palaikyti centrinė dispečerinė tarnyba.
 
Iki tol pirmosios dispečerinės Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose buvo skirtos tik vieno kurio nors rajono elektros energetikos valdymui. Bendro dispečerinio centro tiesiog nereikėjo - kiekviena elektrinė tiekė elektrą tik savam rajonui.
 
„Elektros sistema  atsirado kartu su poreikiu ją centralizuotai valdyti. Sujungus kelių elektrinių darbą į bendrą sistemą, buvo galima jas valdyti koordinuotai ir elektros vartotojus aprūpinti patikimiau: įvykus gedimui viename ruože, tiekimą vartotojams buvo galima užtikrinti iš kito šaltinio“,- sako Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius Daivis Virbickas.
 
Per septyniasdešimt gyvavimo metų šalies elektros sistema daugybę kartų keitėsi, sistemos valdymu besirūpinantiems žmonėms kaskart ieškant naujų būdų, kaip geriausiai prisitaikyti prie kintančių vartotojų poreikių. Vos susikūrusi sistema pirmiausia išgyveno plėtros etapą: 1953-1965 metais buvo intensyviai statomos elektrinės ir tiesiamos elektros linijos, kad elektra taptų visiems prieinama. Vėliau svarbiausiu elektros sistemos uždaviniu tapo jos patikimumas ir stabilumas, kuriam užtikrinti išnaudojamos vis išmanesnės technologijos. Šiandien Vilniuje įsikūręs „Litgrid“ sistemos valdymo centras - moderniausias Baltijos šalyse. Visa sistemos valdymui būtina informacija gaunama nuotoliniu būdu, o čia dirbantys dispečeriai turi suvokti signalų reikšmes, priimti sprendimus ir laiku paspausti mygtuką.
 
Sistemos septyniasdešimtmečio proga Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ pristato naują interneto svetainę www.elektrosistorija.lt, kurioje pasakoja apie visus šiuos elektros sistemos raidos etapus ir elektros kelią iki vartotojo.
 
„Be elektros savo kasdienybės neįsivaizduojame, tačiau lygiai taip pat sunkiai įsivaizduojame, kaip ji mus pasiekia. Naujojoje svetainėje siekėme apie sudėtingus procesus kalbėti paprastai - taip, kad kiekvienas elektros vartotojas galėtų suprasti, kiek daug sudėtingų sprendimų priimama vien tam, kad galėtume užsikaisti virdulį ar įsijungti televizorių“, - pasakoja D. Virbickas.
 
Naujoji svetainė nuo šiandien pasiekiama adresu www.elektrosistorija.lt.