Naujienos

2015-04-23

Ketinimų protokolu „Litgrid“ ir PSE sutarė dėl „LitPol Link“ naudojimo prekybai elektra

Balandžio 20 d. Lietuvos ir Lenkijos elektros perdavimo sistemų operatoriai „Litgrid“ ir PSE pasirašė ketinimų protokolą dėl bendrų prekybos jungtimi „LitPol Link“ principų ir jų įgyvendinimo. Planuojama, kad jungtis tarp Lietuvos ir Lenkijos pradės veikti šių metų pabaigoje.
 
Šį ketinimų protokolą taip pat pasirašė Lietuvoje ir Lenkijoje veikiančios dvi atskiros elektros biržos – TGE ir „Nord Pool Spot“. Dokumente įtvirtinta, kad „LitPol Link“ jungties pralaidumas būtų atvirai prieinamas rinkoje, o elektros rinkos dalyviai, norintys įsigyti elektros Lenkijoje ir Lietuvoje, tai galėtų daryti skaidriai.
 
„LitPol Link“ jungties pralaidumas „dieną prieš“ rinkoje bus paskirstomas pagal šalių rinkų susiejimo susitarimus, kurie yra Europos rinkų susiejimo dalis. Pirmoji tarpsisteminė jungtis tarp Lietuvos ir Lenkijos „LitPol Link“ galės perduoti elektrą abiem kryptimis iki 500 megavatų galia.
 
Rinkų susiejimas – tai toks rinkos mechanizmas, kai skirtingose Europos rinkų prekybos zonose elektra parduodama ir jungčių pralaidumas paskirstomas tuo pačiu metu (angl. implicit auction). Taip išvengiama situacijos, kai perdavimo pralaidumas neišnaudojamas, nors kainų skirtumas išlieka.
 
Tarpregioninis rinkų susiejimas (angl. Multi-Regional Coupling, MRC) – tai visą Europą apimantis projektas, siekiant integruoti elektros rinkas Europoje. Toks rinkų susiejimas vykstant tarptautinei prekybai „diena prieš“ rinkose įgyvendinamas kartu su elektros biržomis ir perdavimo sistemų operatoriais. Europoje veikiančių didmeninių elektros rinkų susiejimas padės efektyviau skirstyti tarptautinių jungčių pralaidumą ir mažins elektros kainų skirtumus. Šiuo mechanizmu jau susietos šios šalys, turinčios tarptautines jungtis: Austrija, Belgija, Danija, Didžioji Britanija, Estija, Ispanija, Italija, Latvija, Lenkija, Lietuva, Liuksemburgas, Nyderlandai, Norvegija, Portugalija, Prancūzija, Slovėnija, Švedija, Vokietija.