Naujienos

2015-09-17

Energetikos ministras: Lietuvai ir Latvijai „NordBalt“ atveria perteklinę Skandinavijos elektros rinką

453 kilometrų ilgio, 700 megavatų galios elektros jungtis „NordBalt“ yra vienas reikšmingiausių elektros energetikos projektų Baltijos šalyse per visą sektoriaus istoriją. Nors jūrinis kabelis jungia Lietuvos ir Švedijos krantus, projekto naudą Lietuva ir Latvija pajus vienodai, teigė energetikos ministras Rokas Masiulis, Klaipėdoje susitikęs su Latvijos žurnalistais.
 
„NordBalt“ bus pirmoji elektros infrastruktūra, sujungianti Baltijos šalis su Skandinavija. Pradėjus jai veikti, Latvija elektrą iš Švedijos galės importuoti per Lietuvą. Šiuo metu jungtį baigia statyti Lietuvos ir Švedijos elektros perdavimo sistemos operatoriai „Litgrid“ ir „Svenska Kraftnät“. Planuojama, kad elektros energija kabeliu ims tekėti šių metų gruodį. 
 
„Nuo elektros rinkos gyvavimo pradžios Lietuvoje ir Latvijoje retas būdavo atvejis, kai elektros kainos šiose šalyse skyrėsi – mūsų elektros kainų dinamika yra vienodai priklausoma nuo tų pačių aplinkybių. Elektros jungtis su Švedija atveria abiem valstybėms kelią į perteklinę Skandinavijos rinką. Iki šiol Lietuva ir Latvija mokėjo daugiausiai už elektrą iš visų Šiaurės šalių, o nuo kitų metų galime pagrįstai tikėtis, kad didmeninė elektros kaina artės prie šiaurietiškų kainų vidurkio“, – sakė energetikos ministras R. Masiulis.
 
2014 metais Lietuvos ir Latvijos vidutinė elektros kaina rinkoje siekė 50 eurų už megavatvalandę ir buvo 41 proc. didesnė nei vidutinė kaina „Nord Pool Spot“ sistemoje. 
 
R. Masiulio teigimu, daugiau energijos tiekimo šaltinių alternatyvų reiškia ir didesnį Baltijos šalių energetinį saugumą. Kartu su baigiama „LitPol Link“ ir jau veikiančiomis dviem Estijos ir Suomijos jungtimis, „NordBalt“ jungtis Baltijos šalių galimybes prekiauti elektra padidins dvigubai, o galimybė importuoti energiją viršys metinį Baltijos šalių elektros vartojimą. 
 
„Elektros jungtis su Švedija „NordBalt“ sustiprina Baltijos šalių integraciją į Šiaurės šalių elektros rinką. Didesnė ir patikimesnė elektros energijos pasiūla Baltijos šalyse yra ne tik Lietuvos, Latvijos ir Estijos, bet visos Europos laimėjimas. „NordBalt“ yra įkvepiantis sklandaus bendradarbiavimo pavyzdys, kuris, tikime, peraugs į bendrus interesus ir tampresnių tarpusavio ryšių kūrimą ateityje“, – sakė Daivis Virbickas, „NordBalt“ projektą įgyvendinančio Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas. 
 
„NordBalt“ yra Baltijos jūros regiono valstybių energijos rinkų sujungimo plano (BEMIP) dalis. Pagrindinis BEMIP plano tikslas – sukurti tinkamą veikiančią, integruotą energijos rinką Baltijos jūros regione ir būtiną energetikos infrastruktūrą, siekiant panaikinti energetines salas. Pagal šį planą, tolimesni žingsniai būtų Baltijos šalių elektros energetikos sistemų sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais.