Naujienos

2015-12-09

Bandymų metu jungtys „NordBalt“ ir „LitPol Link“ ruošiamos tarnauti dešimtmečius

Tarptautinių elektros jungčių „NordBalt“ ir „LitPol Link“ sistemų bandymai vyksta pilnu tempu, o dėl sudėtingos aukštos įtampos nuolatinės srovės technologijos testai turi būti kartojami po kelis sykius ir yra imlūs laikui. Jungtys su Švedija ir Lenkija yra iki šiol sudėtingiausios technologijos, naudojamos Lietuvos elektros sistemoje. 
 
Jungčių bandymai yra ilgas ir sudėtingas procesas, kuris prasideda dar montuojant įrenginius gamyklose, vėliau – atvežus įrangą jos veikimo vietoje ir baigiami įjungus jungtį bandomuoju darbo režimu. Pirmieji „LitPol Link“ ir „NordBalt“ jungčių bandymai pradėti daugiau nei prieš metus, kai gamyklose buvo komplektuojami kompiuterizuoti valdymo ir apsaugos sistemų blokai. 
 
Pabaigus jungčių statybas išbandomi atskiri jų elementai – oro linija arba kabelis, transformatoriai, aušinimo sistemos, aukštos įtampos nuolatinės srovės keitiklių įrenginiai. Paleidus įrenginius pagal specialiai sudarytą programą, išbandomos jų funkcijos ir darbas įvairiais režimais, nes įrenginiai turi veikti suderintai tarpusavyje. Sisteminių bandymų metu elektra tarp jungties galų taip pat perduodama įvairia galia abiem kryptimis. Tik įsitikinus, kad konkretus jungties įrenginys veikia be priekaištų, o komandos yra teisingai suvaldytos, pereinama į kitą bandymo etapą.
 
Vėlesniu, bandomojo darbo režimu, jungtys veikia pagal elektros rinkos dėsnius – elektra perduodama ta kryptimi, kurioje kaina aukštesnė, tačiau jungčių valdytojai pagal specialią programą kasdien nustato jungčių pralaidumą. Tokiu režimu jungtis dirba nuo kelių savaičių iki poros mėnesių. 
 
„NordBalt“ jungtyje yra įdiegta pati naujausia aukštos įtampos nuolatinės srovės technologija, o abiejuose jungties galuose – Klaipėdos transformatorių pastotės teritorijoje Lietuvoje ir Nybru Švedijoje – pastatyta po pažangiausią ketvirtos kartos keitiklį, suteikiantį lankstesnes valdymo galimybes. „LitPol Link“ jungties keitiklių stotis yra unikalus statinys Baltijos šalyse, nes jungtis yra valdoma iš vieno centro Alytuje, o ne abiejuose jungties galuose. Tokios pačios keitiklių stotys turės bus statomos ir Lietuvos pasienyje su trečiosiomis šalimis, kai bus pradėtas įgyvendinti elektros sistemos sinchronizacijos su Vakarų Europa projektas.