Naujienos

2016-02-22

Baltijos šalių sinchronizacija - svarbi Energetikos Sąjungos sukūrimo sąlyga

Naujosios elektros jungtys „NordBalt“ ir „LitPol Link“ priartina Europą prie Energetikos Sąjungos vizijos, tačiau tam, kad ši vizija virstų realybe, būtina ir Baltijos šalių sinchronizacija su Kontinentinės Europos tinklais. Tai Lietuvoje viešinčiam Europos Komisijos pirmininko pavaduotojui Marošui Šefčovičiui pabrėžė Energetikos viceministras „Litgrid“ Stebėtojų tarybos pirmininkas dr. Aleksandras Spruogis.
 
„Kartu su naujosiomis elektros jungtimis Baltijos šalys įžengė į naują energetikos erą - iš energetinių salų tapome svarbia elektros srautų kryžkele. Elektros vartotojams šie pokyčiai skaičiuojami palankesnėmis kainomis, o visam regionui jie suteikia daugiau energetinio saugumo. Privalome tęsti darbus ir užtikrinti visavertę elektros sistemų integraciją, o tam būtina pereiti prie Baltijos šalių elektros sistemų ir Kontinentinės Europos tinklų sinchroninio darbo“, - sakė A. Spruogis.
 
Pirmadienį „Litgrid“ sistemos valdymo centre lankęsis Marošas Šefčovičius pristatė Energetikos Sąjungos tikslus. Europos Komisija siekia glaudesnio visos Europos Sąjungos šalių bendradarbiavimo energetikos srityje, taip užtikrinant saugesnį, tvaresnį ir konkurencingesnį energijos tiekimą. Vienas svarbiausių Energetikos Sąjungos prioritetų - tarptautinių elektros jungčių plėtra. Sujungus kaimyninių šalių elektros tinklus, ilgainiui elektra galėtų laisvai tekėti nuo Helsinkio iki Lisabonos, o visoje Europos Sąjungoje veiktų bendra elektros rinka.
 
Elektros jungtys su Lenkija ir Švedija „LitPol Link“ ir „NordBalt“ į vieną žiedą sujungė aplink Baltijos jūros regioną esančias elektros rinkas. Abi jungtys yra 2009 metais  Europos Komisijos nubrėžto Baltijos energijos rinkos jungčių plano (BEMIP) dalis. 2015 metais atnaujintame BEMIP plane įvardinta ir Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizavimo su Kontinentinės Europos tinklais būtinybė.
 
„Litgrid“ generalinio direktoriaus Daivio Virbicko teigimu, įgyvendinant tarptautinių jungčių projektus buvo svarbus Europos Komisijos ir kaimyninių šalių palaikymas. Europos Sąjungos lėšomis finansuota beveik trečdalis „NordBalt“ jungties kaštų, dar 35 mln. eurų ES lėšų investuota į „LitPol Link“ projektą. Europos Komisijos Bendrojo intereso projektų sąraše jau įtrauktas ir sinchronizacijos projektas.
 
„Bendradarbiaudami su kaimynais įgyvendinome du stambius elektros jungčių projektus, kurie reikšmingi viso regiono energetiniam saugumui. Tuo pačiu sukaupėme vertingos patirties sudėtingų infrastruktūros projektų vykdymo srityje, o taip pat – ieškodami bendrų sprendimų, kurių pasekmes jaus elektros vartotojai ir šalių ekonomikos ilgus dešimtmečius. Esu tikras, kad šia patirtimi galėsime prisidėti drauge siekiant gilesnės integracijos Europoje“, - sakė „Litgrid“ vadovas.