Naujienos

2017-01-16

Baltijos šalių elektros sistemos ruošiasi izoliuoto darbo bandymui

Trijų Baltijos šalių elektros sistemos žengs bene svarbiausią žingsnį sinchronizacijos link. Trumpam nutraukusios visus ryšius su kaimyninėmis energetikos sistemomis, jos bandys dirbti izoliuotai ir bandymo metu taps savarankiška energetikos sistema. Sausį pradėta pasirengimo izoliuoto darbo bandymui studija.
 
„Šis izoliuoto darbo bandymas kaip niekad iki šiol priartins mus prie būsenos, kurią patirs elektros sistema desinchronizuojantis nuo IPS/UPS ir ruošiantis sinchronizacijai su Kontinentinės Europos tinklais. Šiuo metu esame didelės elektros sistemos IPS/UPS dalis, stipriai priklausoma nuo kitų jos dalyvių - Rusijos ir Baltarusijos. Pavyzdžiui, visos šios elektros sistemos dažnis centralizuotai valdomas iš Maskvos. Bandymo metu patikrinsime elektros energetikos infrastruktūros  galimybes dažnį valdyti ir situaciją kontroliuoti visiškai savarankiškai ir identifikuosime tobulintinas vietas, kas yra svarbiausias bandymo tikslas“, - sako Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius Daivis Virbickas.
 
Izoliuoto darbo bandymas - vienas svarbiausių pasiruošimo sinchronizacijai žingsnių. Bandymo metu Baltijos šalys apribos ryšius su kaimyninėmis šalimis - Rusija, Baltarusija. Elektros poreikį Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje užtikrins tik šiose valstybėse esantys elektros gamybos šaltiniai ir aukštos įtampos nuolatinės srovės jungtys su Šiaurės šalimis. Savarankiškai bus palaikomas sistemų balansas ir elektros sistemų dažnis.
 
Sausį tarptautinė konsultacijų bendrovė „Tractebel Engineering“ pradeda pasirengimo bandymui studiją. Joje bus numatytas atsijungimo nuo kaimyninių energetikos sistemų modelis, surastas tam tinkamiausias laikas. Modeliuojant įvairias situacijas energetikos sistemoje taip pat išryškės, kokias technologines priemones savo tinkle turės įdiegti Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros perdavimo sistemų operatoriai. Vėliau bandymo sąlygos bus derinamos su visais, kuriems jis galėtų turėti įtakos: elektros rinkos dalyviais, kitų šalių perdavimo sistemų operatoriais, elektros gamintojais.
 
„Nors bandymas užtruks trumpai, pasiruošimas jam - kruopštus ir ilgas. Elektros sistemos dalyviai yra labai stipriai vieni su kitais susiję, todėl visus savo veiksmus turime atidžiai derinti, pasverdami daugybę ekonominių, technologinių ir teisinių veiksnių“, - sako D. Virbickas.
 
Pasirengimo bandymui studija dalinai finansuojama Europos infrastruktūros plėtros fondo (CEF) lėšomis.